ul. Pryncypalna

Jeśli masz jakiekolwiek informacje, zdjęcia lub wspomnienia z miejsca poniżej, dodaj swój komentarz na dole strony.


Pryncypalna 74

Przy ulicy Pryncypalnej 74 znajduje się Szkoła Podstawowa nr 109 im. Ludwiki Wawrzyńskiej

1. Schron pod budynkiem

Powierzchnia użytkowa: 210 m2

Pojemność: 299 osób

Rok budowy: 1955 r.

Foto: Mariusz Wasilewski

Pryncypalna 94

Przy ul. Pryncypalnej 94 w Łodzi do niedawna znajdowała się jednostka wojskowa nr 1933. Teren ten wykorzystywany jest od końca lat 20-tych przez Wojsko Polskie.

Na terenie który ma 33,6 ha znajduje, bądź do niedawna znajdowały się 64 budynki (w tym kilka obiektów z 1934 roku) o łącznej powierzchni użytkowej prawie 52 tys. mkw. 


Od stycznia 2000 roku była to Rejonowa Baza Materiałowa i jednostka logistyczna której zadaniami było gromadzenie, przechowywanie i dystrybucja środków zaopatrzenia. Posiadała sieć składów materiałowych.

Oprócz magazynów, na terenie znajdowały się warsztaty naprawcze w tym szewski, krawiecki, rymarski. Znajdowała się również piekarnia, która zaopatrywała okoliczne jednostki wojskowe.


W 2014 roku Agencja Mienia Wojskowego chciała sprzedać teren na ul. Pryncypalnej za 28 mln.

Kilka razy przystępowano do sprzedaży i nie udało się go sprzedać. 

Ze względu na dobry układ komunikacyjny (w tym kolejowy) powstał plan by na ul Pryncypalnej powstał wspólny projekt z Chińczykami – mówiło się o zakończeniu Szlaku Bursztynowego i przekazania całej infrastruktury, która znajduje się na terenie pod bazę logistyczną. 

Miał tu powstać terminal, gdzie planowano nie tylko rozładowywać kontenery, ale i przygotowywać część materiałów przed wysyłką. 

Niestety Ministerstwo Obrony Narodowej anulowało przetarg z firmami chińskimi i obecnie nie chce już sprzedawać tego terenu a budowę terminala zablokowano. Na terenie ma powstać jednostka Wojsk Obrony Terytorialnej.

W odpowiedzi na fiasko projektu z Chińczykami na Pryncypalnej przez chwilę pojawiło się  alternatywne rozwiązanie, że terminal może powstać na Olechowie w Łodzi. Na słowach się skończyło i do dnia dzisiejszego nic z wielkich planów nie zostało zrealizowane.

Terminal kolejowy na Olechowie w Łodzi
Foto: Mariusz Wasilewski

Schrony

Na terenie jednostki wojskowej znajdują się obecnie 2 schrony – jeden przy bramie wjazdowej a drugi kawałek dalej na terenie z widokiem na bramę wjazdową.

Przed główną bramą wjazdową znajduje się bunkier wartowniczy- schron obserwacyjny

Kliknij w film poniżej i zobacz jak wygląda od środka schron obserwacyjny przy wjeździe na teren jednostki wojskowej.

Dzisiaj nie wiadomo kto wybudował schrony znajdujące się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Pryncypalnej 94.

Jedną z teorii, która krąży (materiały wojska nie są dostępne) jest, że schrony wybudowali Niemcy podczas II wojny światowej. Jeśli to prawda, to mogły zostać wybudowane w 1944 roku – mają konstrukcję ceglaną i są otynkowane (grubość ścian sięgająca 0,6 m)

Do niedawna w schronie były zamontowane drzwi gazoszczelne dwudzielne typu 434P01, które można spotkać w schronach Regelbau 668, a których masa to 250 kg- dziś już ich nie ma.

Inna teoria mówi, że schrony te mogły zostać wybudowane w okresie Zimnej Wojny i są tzw. “rokosowszczakami” od wielkiego dowódcy Konstantego Rokossowskiego, a powstałymi pomiędzy 1947 a 1953 rokiem.


Wieża ciśnień

Poza schronami, ciekawą budowlą która znajduje się na terenie jednostki wojskowej jest przedwojenna wieża ciśnień obsługująca autonomiczną sieć wodociągową na terenie jednostki, obecnie nieużytkowana i wymagająca konserwacji.

Foto: Mariusz Wasilewski
Foto: Mariusz Wasilewski
Foto: Mariusz Wasilewski

Wieża znajdująca się przy ul. Pryncypalnej 94 jest konstrukcji żelbetowej, a trzon wieży wykonany jest z betonowych elementów prefabrykowanych.


Jeśli masz jakieś dodatkowe informację o tych miejscach, podziel się tym w komentarzu poniżej.

3 thoughts on “ul. Pryncypalna”

  1. Czyli Chińczycy chcieli kupić, zainwestować w Łodzi a Warszawie to nie w smak? Nie ma to jak Warszawa. A MON- em dowodził wtedy warszawiak Macierewicz, który jako poseł reprezentował woj. łódzkie. Nie ma to jak PISowska dobroć dla Łodzi.

  2. Jakie to szczęście, że dziś nie rządzą platformiani nieudacznicy. Bo oto w dobie wojny na Ukrainie dzisiejsza opozycja pytałaby niemców i ruskich czy w ogóle i gdzie rozmieścić lub zmodernizować te istniejące schrony. Tłumoki z po-psl za swoich rządów likwidowali jednostki wojskowe, niszczyli wyposażenie, mówili, że w ogóle po co wojsko, sprzęt, schrony i granice kraju. Wpuszczać do Polski wszystkich jak leci. I niech tam sobie obcy wysadzają co chcą i jak chcą. W i w ogóle robią jak chcą. Wg nich tylko Polaków trzeba opiłowywać z wszystkich przywilejów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *