ul. Kniaziewicza

Na ulicy Kniaziewicza w Łodzi znajduje się jeden schron, który umiejscowiony jest pod budynkiem Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego.

Jeśli masz jakiekolwiek informacje, zdjęcia lub wspomnienia z miejsca poniżej, dodaj swój komentarz na dole strony.


Kniaziewicza 1/5

To miejsce ma bogatą przeszłość, sięgającą aż roku 1911, kiedy to z inicjatywy Fundacji Konstadtów rozpoczęła się budowa Szpitala. Pomimo niekorzystnych warunków, związanych z I wojną światową, udało się zrealizować 2/3 planowanej budowy.

W okresie II wojny światowej Szpital znalazł się pod kontrolą niemieckich władz. Z tego czasu pochodzi niezwykle trudny rozdział historii, kiedy to szpitalowe baraki, ogrzewane prymitywnie piecami węglowymi, służyły leczeniu chorych, w tym także więźniów Radogoszcza.

Warunki były trudne – niewielkie okna i niewystarczająca ilość urządzeń sanitarnych tworzyły wyjątkowo trudne warunki dla pacjentów.

Więźniowie z więzienia na Radogoszczu. Foto: schondorf.pl

Rok 1951 przyniósł decyzję o rozbudowie i unowocześnieniu Szpitala. Powstały nowe pawilony, m.in. na potrzeby oddziałów zakaźnych, co stanowiło znaczący krok w poprawie warunków leczenia. W latach 1960-1962 oddano do użytku dwa nowoczesne pawilony, zlikwidowano baraki, a oddziały przeniesiono do nowych obiektów. Wówczas powstał również oddział chirurgiczny dla potrzeb miasta.

Jednym z ciekawych elementów tej rozbudowy był schron, który powstał w 1956 r. o imponującej powierzchni użytkowej wynoszącej 568 m2. Schron ten miał pojemność aż 810 osób, co świadczy o jego znaczeniu w kontekście zabezpieczenia pacjentów i okolicznej ludności w przypadku sytuacji kryzysowych.


1. Schron pod budynkiem

Powierzchnia użytkowa: 568 m2

Pojemność: 810 osób

Rok budowy: 1956 r.

Foto: Mariusz Wasilewski

Zobacz zdjęcia na Facebooku i zostaw swój komentarz

Rok budowy: 1956Dwa podobne schrony, każdy o powierzchni 568 m2 które było przeznaczone dla 810 osóbCiekawe schrony ze…

Publiée par Schrony w Łodzi sur Samedi 5 septembre 2015

Jeśli masz jakieś dodatkowe informację o tym miejscu, podziel się tym w komentarzu poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *