ul. Niciarniana

Niciarniana 2/6

Pod adresem Niciarniana 2/6 w Łodzi znajduje się jedyna w Łodzi, nieprzerwanie działająca od roku 1897.

Wg dokumentów na terenie fabryki znajdowały się 2 schrony. Zachował się jeden – Stanowisko Kierowania Zakładowego Oddziału Obrony Cywilnej, które znajduje się pod dawnym magazynem nici. Schron przetrwał w stanie prawie nienaruszonym.

1. Schron pod budynkiem- pod magazynem nici

Powierzchnia użytkowa: 79 m2

Pojemność: 30 osób

Rok budowy: 1954 r

Foto: Mariusz Wasilewski

Towarzystwo Akcyjne Łódzkiej Fabryki Nici znakomicie prosperowało do roku 1939. Fabryka miała oddziały sprzedaży w Warszawie i we Lwowie. Kierowali nią Anglicy. Przed wybuchem II wojny światowej zakład zatrudniał 1260 osób i produkował rocznie 550 ton nici. W 1939r. fabrykę przejął przemysł III Rzeszy. Przyszła ARIADNA nazywała się wtedy Litzmannstadter Fabrik für Nähgarne A.G. Ulicę Niciarnianą przemianowano na Idastrasse.

W 1945 roku zakład produkował nici z włókien sztucznych “Zellgarn” dla potrzeb przemysłu lotniczego.

Po II wojnie światowej Zakład zaczął pracę na przełomie stycznia i lutego 1945 roku jako Łódzka Fabryka Nici. We wrześniu 1945r. pracowały już 803 osoby, a roczna produkcja wynosiła 151 ton nici.

W 1946r. nazwa Łódzka Fabryka Nici została przekształcona w Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego Nr 16. Po trzech latach na miejscu “PZPB Nr 16” powstały Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Hanki Sawickiej. Kolejna zmiana nazwy nastąpiła w 1964r., kiedy to patronce fabryki dodano do towarzystwa postać z mitologii greckiej. Była nią Ariadna, która pomogła Tezeuszowi wyjść z labiryntu Minotaura.

W 1975r. Zjednoczenie Przemysłu Bawełnianego przekazało fabrykę pod nadzór Zjednoczenia Przemysłu Lniarskiego. Pojawiła się “Widzewska Fabryka Nici im. Hanki Sawickiej “Ariadna”. W 1990 roku zakład otrzymał nazwę Widzewska Fabryka Nici. W maju 2000 roku, Spółka przyjęła obowiązujące obecnie miano: ARIADNA SA Fabryka Nici.

Źródło: https://ariadna.com.pl/historia/

Zobacz jak wygląda Stanowisko Kierowania Zakładowego Oddziału Obrony Cywilnej od środka.


Drugi schron znajdował się pod magazynem szpulek i przeznaczony był dla załogi.

2. Schron pod budynkiem- pod magazynem szpulek

Powierzchnia ogólna: 102,3 m2

Powierzchnia użytkowa: 65 m2

Rok budowy: 1953 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *