ul. Centralna

Przy ulicy Centralnej w Łodzi znajdował się jeden schron.

Jeśli masz jakiekolwiek informacje, zdjęcia lub wspomnienia z miejsca poniżej, dodaj swój komentarz na dole strony.


Centralna 40

Historia budynku przy ul. Centralnej 40 w Łodzi sięga roku 1936, kiedy to powołano Komitet Budowy Szkoły. Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy i każda rodzina mieszkająca na Marysinie III wpłaciła 12 zł.
W kwietniu 1937 roku zakupiono działkę a fundamenty wykonali mieszkańcy osiedla w czynie społecznym.

1 września 1937 roku utworzono 7 – klasową Publiczną Szkołę Powszechną.

1 września 1939 roku lekcje rozpoczęły się normalnie, ale już w październiku przysłano nauczyciela Niemca, który zajął jedną salę dla grupy dzieci niemieckich. Po przerwie Świąt Bożego Narodzenia lekcji w szkole nie wznowiono. Lokal przeznaczono na koszary wojskowe, a od stycznia 1940 roku oddano na użytek dzieci niemieckich. Szkoła niemiecka prowadziła pracę aż do wyzwolenia tj. 19 stycznia 1945 roku.
Po wyzwoleniu Łodzi, 19 lutego 1945 roku wznowiła swą działalność szkoła na Marysinie III – rozpoczęto pierwszy rok nauki w wolnej Polsce.

1 września 1959 roku zajęcia rozpoczęto w nowym, murowanym, dwupiętrowym budynku szkoły. Posiadał on 30 izb lekcyjnych, gabinet fizyczny i biologiczny, salę gimnastyczną, pokój nauczycielski, gabinety lekarskie, sekretariat, gabinet kierownika i świetlicę.

Więcej o historii budynku szkoły pod adresem https://sp120lodz.pl/strona/historia


Schron

Schron pod szkołą powstał jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 1959/1960 i powiązany był z modernizacją budynku która trwała do roku 1959.

Było to jedno z ważniejszych miejsc w Łodzi, ponieważ mieściło się tu Stałe Stanowisko Dowodzenia Szefa Służby Ochrony Porządku Terenowej Obrony Przeciwlotniczej.

1. Schron pod budynkiem

Powierzchnia użytkowa: 105 m2

Pojemność: 150 osób

Rok budowy: 1959 r.

Foto: Mariusz Wasilewski

Schron dla Stałego SD Szefa Służby Ochrony Porządku wiosną 1959 roku był w trakcie realizacji – termin zakończenia robót przewidziano na 3 sierpnia 1959 roku. Posiadać miał on kompletne wyposażenie w instalacje – zgodnie z obowiązującymi (wówczas) przepisami i wymogami.

Źródło: Jakub Jakubowski

Zobacz na filmie jak wygląda obecnie schron Szefa Służby Ochrony Porządku


Jeśli masz dodatkowe informacje o tym miejscu, podziel się tym w komentarzu poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *