Park Moniuszki

Park im. Stanisława Moniuszki w Łodzi to drugi najstarszy park w mieście, założony w 1875 roku jako skwer publiczny przy dworcu kolejowym Łódź Fabryczna. 

Park nosi imię słynnego kompozytora, autora Prząśniczki – hejnału Łodzi, którego popiersie znajduje się w centrum parku. 

Foto: Mariusz Wasilewski

W parku znajduje szczelina przeciwlotnicza z II wojny światowej, o której mieszkańcy Łodzi dowiedzieli się 2013 roku podczas remontu parku.

Wejście do schronu przeciwlotniczego zostało odkopane podczas przebudowy linii tramwajowej wzdłuż ul. POW w Łodzi. To schron zygzakowy o długości 30-40 metrów. Drugie wejście do tego schronu znajduje się również w parku im. Moniuszki.

Takie schrony budowali Polacy jeszcze przed wojną, latem 1939 roku. Podczas okupacji powstało znacznie więcej schronów, które wybudowali Niemcy. Ten, który znajduje się w parku im. Moniuszki przy ul. POW pochodzi z lat 1940-41 i został wybudowany przez Niemców.

Foto: Mariusz Wasilewski

– Na terenie Łodzi zachowało się kilkanaście takich schronów. Znajdują się zazwyczaj na terenie parków, zwłaszcza Mickiewicza, Sienkiewicza i Poniatowskiego. Schron w parku im. Moniuszki jest żelbetonowy i trzeba będzie użyć ciężkiego sprzętu, aby go rozebrać – powiedział Szygendowski.

Schron zostanie rozebrany w tym miejscu, gdzie koliduje z układanymi torami tramwajowymi, które będą w przyszłości biegły skrajem parku i ul. POW. Pozostała część schronu zostanie zabezpieczona i zasypana. – Nie planowaliśmy żadnych badań. Warto jedynie zrobić dokumentację pomiarową tego schronu – mówi Szygendowski.

Przed remontem, można było zobaczyć obrzeża wejść i wyjść ewakuacyjnych.

1. Szczelina przeciwlotnicza

Powierzchnia użytkowa: 59 m2

Pojemność: 85 osób

Rok budowy: 1940 r.

Foto: Mariusz Wasilewski, rok 2013
Foto: Mariusz Wasilewski, rok 2013

Jeśli masz jakieś dodatkowe informację o tym miejscu, podziel się tym w komentarzu poniżej.

1 thought on “Park Moniuszki”

  1. Mam dziwne wrażenie, że na tym małym skrawku zieleni był jeszcze jeden schron. Raz znalazłem w krzakach szczelinę przeciwlotniczą, która zdawała się być obiektem odrębnym od tego wyżej opisanego . Jej wejście nie było betonowe ale bardziej ceglane, podobne do jednego z tych schronów które leżą w skwerze imienia Leona Niemczyka. Ostatnio mimo poszukiwań nie znalazłem jej, zapewne również zakończyła swój żywot podczas remontów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *