Park Źródliska

Park Źródliska w Łodzi to najstarszy park miejski, który został założony w 1840 roku i uznany za pomnik przyrody i historii.

Park podzielony jest na dwie części: Park Źródliska I i Park Źródliska II, które oddzielone są zabudowaniami dawnej fabryki Karola Scheiblera.

W Łodzi na Wodnym Rynku w murach fabryki K. Scheiblera była fabryka koncernu AEG, do której zostałem skierowany do pracy. 
W fabryce tej pracowały same kobiety- Polki. Panował tu duży rygor, a fabryce były działy do których wstęp był dozwolony za specjalnymi przepustkami, również dla Niemców. 
Ja, jako monter miałem możliwość pracy we wszystkich działach. Jak się zorientowałem i dowiedziałem główną produkcją były urządzenia do bomb V-1, V-2” – wspomina Zygmunt Gawryszczek (ur. 1 grudnia 1923 r. w Łodzi)
Foto: Mariusz Wasilewski

Dwa schrony- szczeliny przeciwlotnicze z II wojny światowej znajdują się na Placu Zwycięstwa, przy skwerze im. Leona Niemczyka, w bezpośrednim sąsiedztwie parku Źródliska.

 

Czerwonym kolorem zaznaczone miejsce położenia schronów.
Foto: Bildarchiv Foto Marburg

1. Szczelina przeciwlotnicza

Powierzchnia ogólna: brak danych

Powierzchnia użytkowa: brak danych

Pojemność: brak danych

Rok budowy: brak danych

Foto: Mariusz Wasilewski

2. Szczelina przeciwlotnicza

Powierzchnia ogólna: brak danych

Powierzchnia użytkowa: brak danych

Pojemność: brak danych

Rok budowy: brak danych

Foto: Mariusz Wasilewski

O kolejnym schronie w Parku Źródliska poinformował Nikolaos, który jest autorem zdjęcia i filmu poniżej.

Schron znajduje się w Parku Źródliska II

 

Jeśli masz jakieś dodatkowe informację o tym miejscu, podziel się tym w komentarzu poniżej. 

2 thoughts on “Park Źródliska”

  1. Chciałbym nadmienić, że w samym parku źródliska II znajduje się jeszcze jeden schron, obecnie ledwo widoczny, po którym zachowała się jednak obecnie już spłaszczona, zygzakowata górka, zarys wejścia oraz zasypany już, okrągły wywietrznik. Jest on ulokowany w pobliżu tzw. „chińskiej altanki”, tuż pod betonowym płotem, nieomal naprzeciw charakterystycznej niewielkiej górki z betonowym, kwadratowym obiektem. Posiadam nawet kilka jego zdjęć.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *