ul. Jachowicza

Jachowicza 1

ul. Jachowicza 1 w Łodzi to budynek, który od początku jego powstania czyli roku 1955 użytkowany był jako przedszkole.

Pod budynkiem znajduje się schron, w którym zachowały się jeszcze elementy z czasów jego powstania, czyli np. instalacja elektryczna (24V), instalacja wentylacyjna (kanały wentylacyjne), pomieszczenia WC, węzeł sanitarny, drzwi żelbetowe, ogrzewanie (grzejnik).

Niestety większe elementy jak urządzenia filtro-wentylacyjne, zbiorniki wody pitnej nie zachowały się (prawdopodobnie ze względu na powierzchnię jaką zajmowały).


Cennym i niewątpliwie rzadkim elementem jaki się zachował, to centrala alarmowa AM-4 (urządzenie alarmowe typu AM-4), która miała osobne pomieszczenie w schronie. Centrala ta mogła sterować 20 syrenami w 20 różnych adresach w Łodzi. Central takich w Łodzi było 5 – jedna dla każdej dzielnicy. Urządzenie to mogło być łączone w większe zespoły składające się z kilku czy kilkunastu central sterujących z jednego pulpitu co dawało wielokrotność 20 syren.

Centrala alarmowa AM-4 ze schronu na ul. Jachowicza 1 w Łodzi

Za sprawą p. Łukasza Ciemięgi ze Związku Rezerwistów Wojska Polskiego w Łodzi na początku marca 2021 r. centrala została przekazana P. Michałowi Stec opiekującego się schronami w Tomaszowie Mazowieckim w celu umieszczenie jako eksponatu w największym schronie w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Polnej 27, gdzie cieszy oczy osoby odwiedzające.


Pomieszczenia schronowe na ul. Jachowicza obecnie wykorzystywane są w sposób najlepszy z możliwych, czyli jako magazyn rekwizytów i rzeczy wykorzystywanych w przedszkolu oraz jako warsztat techniczny.

1. Schron pod budynkiem

Powierzchnia użytkowa: 70 m2

Pojemność: 100 osób

Rok budowy: 1955 r.

Foto: Mariusz Wasilewski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *