Jedno z osiedli w ramach Niemieckiej Pomocy dla Poszkodowanych w Wyniku Bombardowań (DHW) miało powstać na północ od stacji kolejowej Łódź-Widzew (Litzmannstadt Ost). Budowane przez Dyrekcję Niemieckich Kolei w Poznaniu (Reichsbahndirektion Posen), przeznaczone miało być najprawdopodobniej dla jej pracowników. Szybka budowa wprawdzie skromnych, ale jednak licznych domów mogła nieco złagodzić problem braku mieszkań . Nieprzypadkowa była też lokalizacja. Stacja widzewska pełniła rolę dworca towarowego Łodzi.
Nieco na wschód wybudowali Niemcy warsztaty naprawy taboru kolejowego, obecną stację Łódź-Janów. Były to ważne strategicznie obiekty wymagające licznych rąk do pracy. Lokalizacja osiedla kolejowego w niewielkiej odległości od miejsca pracy była wręcz koniecznością, co zresztą podkreślano w korespondencji. Zastanawiające jest jednak aż tak bliskie sąsiedztwo. Zgodnie z zarządzeniami wokół obiektów strategicznych, w tym także kolei, powinna być szeroka na 1 km strefa ochronna, wolna od zabudowy mieszkaniowej.
W IV 1944 r. wyznaczono tereny pod budowę dwóch zespołów. Zachodni obszar miał powierzchnię około 10-12 ha, wschodni prawie 18 ha.
Źródło: Tomasz Bolanowski – Architektura okupowanej Łodzi
W okolicy dworca Łódź- Widzew, po północnej stronie torów znajduje się szczelina przeciwlotnicza przy ul. Kosodrzewiny, gdzie w jej pobliżu można znaleźć pozostałości po budynkach dla dawnych pracowników kolei.
1. Szczelina przeciwlotnicza
Powierzchnia ogólna: brak danych
Powierzchnia użytkowa: brak danych
Pojemność: brak danych
Rok budowy: 1941- 1944 r.
Szkic schronu przy ul. Kosodrzewiny.
Foto: Aleksandra Węglińska
Przy dworcu Łódź- Widzew do niedawna można było zobaczyć kilkanaście schronów jednoosobowych (Einmannbunker). Część z nich została zniszczona, pozostałe zostały wywiezione do Skansenu Rzeki Pilicy, Skansenu Kolejnictwa w Skierniewicach i do schronu kolejowego w Konewce.
Kierując się na wschód od dworca Łódź- Widzew kolejne schrony znajdują się na Janowie. Dostęp do nich jest utrudniony i ogólnie nie jest znany.
Wg relacji byłego pracownika PKP, schronów na Janowie było 8. Poniżej część z nich.
Jeśli masz jakieś dodatkowe informacje o tym miejscu, podziel się tym w komentarzu poniżej.