Brus – ul. Konstantynowska 98

Jeśli masz jakiekolwiek informacje, zdjęcia lub wspomnienia z miejsc poniżej, dodaj swój komentarz na dole strony.


Konstantynowska 98

Jednym z najstarszych i najbardziej znanym obecnie schronem udostępnionym do zwiedzania w Łodzi jest obiekt na Brusie na ul. Konstantynowskiej 98.

Zamysł władz wojskowych II RP o wybudowaniu schronu na Brusie jako pomocniczej składnicy uzbrojenia Garnizonu Łódź, zbiegł się z pomysłem rozbudowy istniejącego już od czasów zaboru rosyjskiego niewielkiego poligonu leżącego pomiędzy Złotnem, a Brusem. Stara strzelnica wojskowa została przeniesiona ze Starej Mani na Poligon Brus z powodu skarg mieszkańców odnoszących rany postrzałowe, gdyż nie spełniała ona wymogów bezpieczeństwa, a podczas budowy parku Ludowego (Zdrowie) stwarzała realne zagrożenie. 

Nowa strzelnica została oddana do użytku w 1930 roku, jako zupełnie nowy obiekt ufundowany przez magistrat m. Łodzi za ówczesne 15.000 zł. 

Żołnierze garnizonu łódzkiego skupiającego w swoich szeregach kilka pułków szkolili się na poligonie Brus wyodrębnionego z pól fabrykanta Meyera, a następnie Biedermanna. 

Szkolący się żołnierze winni pobierać wyposażenie na miejscu, dlatego postanowiono wybudować schron jako magazyn uzbrojenia i amunicji. 

Schron na wypadek wojny pełnił także funkcje magazynu mobilizacyjnego, w którym to wyposażano poborowych w środki potrzebne do działań wojennych. Schron został oddany do użytku latem 1937 roku, prawdopodobnie budowali go więźniowie przywiezieni z ciężkiego więzienia w Sikawie. 

Obok schronu pomimo sprzeciwu władz wojskowych IV D.O.K. władze gminy Bruss obok miejsca przewidzianego na magazyn amunicji (schron) budują dom gminy (Urząd Gminy Bruss). Jednak od 1937 roku wojsko przejmuje połowę tego budynku na cele koszarowe. Po wybuchu II Wojny Światowej schron przejmują Niemcy.

Znajduje się w tym miejscu rogatka miasta Łodzi, a od 1942 roku (po likwidacji poligonu przez Wehrmacht) w budynku koszarowym znajduje się centrala telefoniczna Luftwaffe, a schron służy jako magazyn amunicji, żywności i jako schronienie w razie bombardowań. 

Parametry techniczne: 

Schron posiada pow. ogólną 200 m2, a pow. użytkową 187 m2. Posiada dwa wyjścia ewakuacyjne i jedno wejście załadunkowe. 

Schron chroni żelbetowy zbrojony strop o grubości 40cm z usypaną na powierzchni metrowej grubości warstwą ziemi, na której leżą płyty detonacyjne pokryte darnią. 

Główne wejście. 

Wejścia bronią drzwi pancerno-hermetyczne typu OH-1. 

Dane zebrało Łódzkie Stowarzyszenie Miłośników Militariów „Kompania Brus” – wspomnienia mieszkańców osiedla brus przy pomocy pana Jacka Wystopa.

Zobacz na filmie zaproszenie do schronu na Brusie

W 2012 roku dzięki staraniom Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Łodzi, udało się doprowadzić do przeniesienia jednoosobowego schronu z 1943 roku z dworca Łódź- Fabryczna na nową lokalizację — ul. Konstantynowską 98

Zobacz na filmie, ja wyglądało przeniesienie schronów jednoosobowych z dworca Łódź- Fabryczna

W roku 2014 powstała ścieżka pieszo – rowerowa „Brus”, która pokazuje najważniejsze miejsca na Brusie

Jeśli masz jakieś dodatkowe informację o tym miejscu, podziel się tym w komentarzu poniżej. 


 

Jako stowarzyszenie opiekujemy się schronem. Jeżeli chcesz poznać jego historię, a także zagłębić się w dziejach Brusa, skontaktuj się z nami. Będzie nam miło móc przybliżyć Ci tą część historii naszego miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *