Na ulicy Kniaziewicza w Łodzi znajduje się jeden schron, który umiejscowiony jest pod budynkiem Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr Wł. Biegańskiego.
Jeśli masz jakiekolwiek informacje, zdjęcia lub wspomnienia z miejsca poniżej, dodaj swój komentarz na dole strony.
Kniaziewicza 1/5
To miejsce ma bogatą przeszłość, sięgającą aż roku 1911, kiedy to z inicjatywy Fundacji Konstadtów rozpoczęła się budowa Szpitala. Pomimo niekorzystnych warunków, związanych z I wojną światową, udało się zrealizować 2/3 planowanej budowy.
W okresie II wojny światowej Szpital znalazł się pod kontrolą niemieckich władz. Z tego czasu pochodzi niezwykle trudny rozdział historii, kiedy to szpitalowe baraki, ogrzewane prymitywnie piecami węglowymi, służyły leczeniu chorych, w tym także więźniów Radogoszcza.
Warunki były trudne – niewielkie okna i niewystarczająca ilość urządzeń sanitarnych tworzyły wyjątkowo trudne warunki dla pacjentów.
Rok 1951 przyniósł decyzję o rozbudowie i unowocześnieniu Szpitala. Powstały nowe pawilony, m.in. na potrzeby oddziałów zakaźnych, co stanowiło znaczący krok w poprawie warunków leczenia. W latach 1960-1962 oddano do użytku dwa nowoczesne pawilony, zlikwidowano baraki, a oddziały przeniesiono do nowych obiektów. Wówczas powstał również oddział chirurgiczny dla potrzeb miasta.
Jednym z ciekawych elementów tej rozbudowy był schron, który powstał w 1956 r. o imponującej powierzchni użytkowej wynoszącej 568 m2. Schron ten miał pojemność aż 810 osób, co świadczy o jego znaczeniu w kontekście zabezpieczenia pacjentów i okolicznej ludności w przypadku sytuacji kryzysowych.
1. Schron pod budynkiem
Powierzchnia użytkowa: 568 m2
Pojemność: 810 osób
Rok budowy: 1956 r.
Zobacz zdjęcia na Facebooku i zostaw swój komentarz
Rok budowy: 1956Dwa podobne schrony, każdy o powierzchni 568 m2 które było przeznaczone dla 810 osóbCiekawe schrony ze…
Publiée par Schrony w Łodzi sur Samedi 5 septembre 2015
Jeśli masz jakieś dodatkowe informację o tym miejscu, podziel się tym w komentarzu poniżej.