al. Piłsudskiego 101

Na al. Piłsudskiego 101 w Łodzi obecnie mieści się Szkoła Podstawowa nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej, natomiast historia tego budynku sięga do roku 1934.

6 sierpnia 1934 roku oddano w Łodzi kilka budynków instytucji oświatowych, w tym właśnie obecnego na al. Piłsudskiego 101.

Foto: sp4lodz.wikom.pl

Nowy budynek był przeznaczony dla około 1500 dzieci, w tym 1222 uczniów 

szkół powszechnych, 70 przedszkolaków i 700 słuchaczy szkół dokształcających. 

Dzieci rozpoczęły naukę z nowym rokiem szkolnym 1934/35 – 21 sierpnia 1934 roku. 

W okresie II Wojny Światowej budynek został zajęty przez okupanta najpierw na niemiecką szkołę, a potem szpital wojskowy, wreszcie przez kilka dni w styczniu 1945 roku miało siedzibę Gestapo. 

Foto z albumu rodzinnego Anny Musiałowicz. Komentarz: Trudno mi powiedzieć, czy to z międzywojnia, czy z powojnia, bo dziadek uczył i przed i po wojnie. Album rodzinny. SP nr 101 na ul. Piłsudskiego, dawniej SP nr 82 na ul. Rokicińskiej 41. Architekci: Stefan Siennicki i Kazimierz Gawroński z Warszawy.

Nie ma obecnie dokumentów, które potwierdzałyby, że na terenie szkoły był schron, lecz biorąc pod uwagę, że Niemcy w większości budynków użyteczności publicznej lokowali schrony, nie można wykluczyć, że schron był.

24 listopada 1951 r. Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, które mieściło się na ul. Armii Czerwonej 41 (obecnie al. Piłsudskiego 101) wysłało pismo do Prezydium Rady Narodowej – Wydział Kultury, w którym:

Kierownik Szkoły i Komitet Rodzicielski zwracają się z uprzejmą prośbą o łaskawe spowodowanie zasypania lub zamknięcia wejść schronów przeciwlotniczych znajdujących się w pobliżu budynku szkolnego.

Wieczorami gromadzi się tu młodzież pozbawiona dostatecznej opieki rodzicielskiej, oddając się pijaństwu i paleniu papierosów.

Wyczyny tych wyrostków ujemnie odbijają się na wychowaniu młodzieży szkolnej.

Powyższą sprawę prosimy potraktować jako bardzo pilną.

Foto: Mariusz Wasilewski
Foto z albumu rodzinnego Piotra Nurczyńskiego. Komentarz: Opis na odwrocie: “Boisko szkolne, Łódź, 1.04.1953r.” Szkoła nazywana “szkołą na górce” w 1953r. nosiła nazwę “IV Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące TPD”. Na zdjęciu widoczne są licealistki urodzone w latach 1937-38.

Jeśli masz jakieś dodatkowe informację o tym miejscu, podziel się tym w komentarzu poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *